Tampondruk to popularna technika druku pośredniego, obraz przenoszony jest z matrycy na docelowy przedmiot za pomocą tamponu silikonowego. Umożliwia personalizację różnorodnych produktów – także tych, które charakteryzują się nierówną i nieregularną powierzchnią. Przedmioty te mogą być wykonane z rozmaitych materiałów: szkła, gumy, ceramiki, plastiku, metalu oraz drewna. Nanoszone za pomocą specjalistycznego tamponu logotypy, napisy oraz inne wzory są wyraźne i odporne na ścieranie zarówno na powierzchniach wklęsłych, jak i wypukłych.

Na czym polega tampondruk?

Pierwszym etapem jest naniesienie farby na matrycę, następnie usuwa się jej nadmiar za pomocą rakli. W kolejnym kroku tampon przenosi wzór z matrycy na przedmiot który ma zostać zadrukowany.

Zastosowanie tampondruku

Znakować z wykorzystaniem stempla silikonowego możemy przedmioty o skomplikowanych kształtach, przygotowane z różnorodnych materiałów, dlatego technika ta znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach. Tampondruk z powodzeniem zastosujemy do przygotowania gadżetów reklamowych z logo danej marki, np. długopisów, breloczków, kubków czy zapalniczek. Doskonale sprawdza się on również podczas oznaczania produktów spożywczych, części samochodowych, sprzętów elektronicznych, płyt panelowych urządzeń RTV i AGD oraz wielu innych.

Dlaczego warto wykorzystać tę technikę znakowania?

Metoda ta pozwala na uzyskanie dużej liczby spersonalizowanych przedmiotów w krótkim czasie. Niewątpliwą zaletą tej techniki jest również możliwość precyzyjnego znakowania jednobarwnego bądź wielokolorowego produktów o niestandardowym formie i nierównej powierzchni. Trwałość wykonanych grafik jest wysoka. W przypadku porowatych materiałów inne sposoby znakowania często okazują się niewystarczające, podczas gdy metoda nanoszenia wzorów stemplem daje satysfakcjonujące rezultaty.